תביעות צד ג – נזקי רכוש "נזק פח"

לאחר תאונת דרכים נולדות תביעות שונות האחת הינה נזקי גוף בגין הנזקים אשר נגרמו לגופכם בעת התאונה. במקרה שכזה אנו מגישים מכתב דרישה ו/או כתב תביעה בגין נזקי הגוף שנגרמו לנו בעקבות התאונה.

בנזקי גוף אין צורך להוכיח אשם וכל נפגע זכאי לפיצוי הולם.  ללא הצורך בהוכחת אשמה. כלומר האשם אינו פקטור לצורך קבלת פיצוי. אלא הפיצוי מגיע לניזוק בשל קיומה של תאונת הדרכים.

לעומת זאת, תאונות דרכים הם עסק יקר וכאשר חברת הביטוח לא מגלה אחריות יש להגיש תביעה כספית כנגד חברת הביטוח של צד ג' האשם בתאונה – תביעת "נזק פח" או נזק רכוש.

תביעות על נזק רכוש בעקבות תאונות דרכים, נקבעות בסופו של יום בבית המשפט לאחר הגשת כתב תביעה מתאים על בסיס מהימנות הצדדים.

שני הצדדים טוענים לגרסאות שונות ומנוגדות ותומכים בראיות, אך כאשר הראיות אינן מספקות בית המשפט בסופו של יום קובע על בסיס המהימנות.

לכן דנים בשאלת האחריות ולאחר מכן על הפיצוי בגין הנזק שנגרם. עליך להוכיח שאכן אינך אשם בתאונה והגורם לכך הינו הרכב הפוגע, הכל כמובן באמצעות אסמכתאות תומכות, תצהיר מפורט, חוות דעת שמאי.

כאשר אנו מבטחים את הרכב חשוב שיהיה ביטוח חובה אשר מבטח את נזקי הגוף במקרים של תאונות דרכים וביטוח צד ג' אשר מכסה נזקים של צד ג' של הרכב הנוסף המעורב בתאונת דרכים וכן ניתן לעשות ביטוח מקיף אשר יבטח גם את נזקי הרכב בו אני נוהג.

ביטוח מקיף- מבטח את הנזק לרכב שלנו ללא קשר לאשם ואין צורך להוכיח אשמה. עפ"י חוק חוזה ביטוח, התשמ"א 1981, אם האשם הינו הרכב הפוגע חברת הביטוח יכולה לתבוע את הרכב הפוגע על החזר בגין הפיצוי ששילמה למבטח. מה שנקרא "תביעת שיבוב". גם בנוגע לביטוח מקיף ההליך מתנהל על בסיס פק' הנזיקין עקרון האחריות והאשמה.

 

תחילה אנו פונים במכתב דרישה לחברת הביטוח לצורך דרישה לפיצוי על הנזקים שנגרמו לרכבנו וטוענים לאשם ובאם חברת הביטוח דוחה טענותינו הרי שיש להגיש תביעה בסדר דין רגיל או סדר דין מהיר בהתבסס על מלוא האסמכתאות שיש בידינו וחוות דעת שמאי.

 

חשוב ביותר להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום בכדי לקבל מלוא הזכויות ולדעת הפיצוי המגיע לנו.

לורן קוסאשוילי עורכת דין